Eseménynaptár
| Esemény neve | 24 Hours of Le Mans |
|---|---|
| Időpont | 2012. június. 16. - 2012. június. 17. |
| Kategória | Verseny |
| Típus | ALTmob.com |
| Helyszín | Franciaország, Le Mans |
| Kapcsolódó honlapok | altmob.com |
| Esemény küldése e-mailben | E-mail cím |
| Esemény forrása | www.lemans.org |
Le Mans: főszerepben a hibrid hajtások
Ki gondolta volna, hogy a kezdetben kifejezetten korlátozott képességűnek, leginkább rövid hatótávúnak gondolt elektromos erőforrások az utcai sportkocsik kategóriáját követően a legkeményebb versenypályákat is meghódítják? Íme, két induló az idei szezonból, akik bizonnyal nem a mezőny végén fognak kullogni: Audi R18 e-tron quattro és 2012 Toyota Le Mans TS030 HYBRID LMP1.
Az Audi nem bonyolítja túl az elnevezést, ha elektromos hajtásról van szó, hiszen gyakorlatilag minden ilyen járműve „e-tron" név alatt fut. Szerintünk egy kicsit fantáziadúsabbá tehetné saját kínálatát a német gyáróriás, de hát ők tudják. A lényeg, hogy a június 16-17. között rendezett nyolcvanadik 24 órás versenyen két hibrid meghajtású Audi R18 is rajthoz áll. Az 510 lóerős V6-os turbódízelt egy lendkerekes KERS egészíti ki, s a fenevad attól lesz quattro, hogy az elektromos motorok az első kerekeket hajtják. „Az Audi mindig komoly mérlegelést követően dönti el, hogy mely bajnokságok mely kategóriájában áll rajthoz" – mondta a 2010 feburárja óta készülő versenygép müncheni reptéren tartott bemutatóján Wolfgang Ullrich, az Audi Motorsport vezetője. Ebben nincs is semmi meglepő, viszont a folytatásban a szériajárművek fejlesztési irányára célozgat: „Ott indulunk, ahol az alkalmazott technika szoros kapcsolatban áll a vásárlóink számára felkínált technológiai megoldásokkal." A biztos favoritnak számító Audi semmit nem bíz a véletlenre, így az e-tron quattro mellett R18 Ultra néven „klasszikus" turbódízel gépeket is nevez a futamokra.


Nemcsak a németek miatt lesznek azonban zöldebbek a Le Mans versenyek, hiszen a Toyota is beszáll a hibrid erőpróbába. Hogy ne legyen hiányérzetünk, itt már kellően egyedi – avagy az előző felvetésnél maradva, bonyolult – a jármű megnevezése: TS030 HYBRID LMP1. A TS ugyebár a Toyota Sport-ra utal, a 030 hivatkozás a 010 és 020 jelű elődökre, az LMP1 pedig legfeljebb a versenysorozatot kevésbé ismerők számára sejtet politikai vonatkozást – ez természetesen a Le Mans Protoype 1 kategória megjelölése. Itt egy 3,4 literes V8-as benzinmotor erejét egészíti ki az elektromos hajtás. Az aktuális hírek alapján még nem dőlt el, hogy az elektromos motorok az első vagy a hátsó kerekeket fogják-e hajtani. A Formula-1 futamain edződött Alexander Wurz így nyilatkozott a tesztvezetésről: „Nagyszerű, futurisztikus érzés volt kigurulni a garázsból az elektromos motor segítségével, aztán gázadásra a megszokott jó öreg motorhang is visszatért."


A két hibridnek nem csupán egymással, de a hagyományos meghajtású, belső égésű motoros társakkal is meg kell majd küzdenie az aszfalton – nem kizárt, hogy végül mindketten dobogós helyen érnek célba. Ez pedig ugyanolyan jó reklám lehet az alternatív hajtásoknak, mint a Le Mans versenyeknek.


ALTrace Győr 2013 - Élő közvetítés
- Végeredmény, ALTrace in Győr 2013 május. 2.
- Egymást érik a futamok május. 1.
- GO-KART végeredmények május. 1.
- Visszatér a GO-KART zümmögés május. 1.
- Palackcsere, suhanás, csattogás május. 1.
Ajánlott események
Hírlevél feliratkozás
Hírfolyam - ALTmob
- Megállókban tölthető az elektromos hajtású busz július. 24.
- ALTrace Győr – tiszta verseny az élhetőbb jövőért április. 30.
- Pályarekordra tör a hibrid McLaren március. 29.
- Amiben a BMW és a Mercedes-Benz is egyetért március. 18.
- A környezet öltönyben is védhető március. 12.
- Elektromos buszok Hamburg repülőterén március. 6.
- Kinyílt a hibridzsák a Volkswagen-csoportnál március. 1.
- Kívül a múlt, belül a jövő február. 28.
- Légből kapott energia február. 19.
- Beindult a Smart Electric Drive gyártása február. 5.


